GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ARAMIZDAN AYRILIŞININ 80. YILDÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANILDI.
 
10 Kasım ATATÜRK’ü anma programı, Kaymakamımız Sayın Fikret Zaman, Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR ve Cumhuriyet Savcısı Emre DOĞAN tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
İkinci program saat 09.30’da Alaçam Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda devam etti. Alaçam Atatürk Ortaokulu ve Alaçam Detay Ortaokulunun hazırlayıp sunduğu program yine Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Programa Sn. Kaymakamımız Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Hadi UYAR, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, Şehit Yakınları, Gazilerimiz, muhtarlar, öğretmen ve öğrenciler ile halkımız katıldı.
 Kısacık ömrüne tamı tamına 57 yıla Balkan harbini, 1. Cihan harbini ve en önemlisi Kurtuluş mücadelesinin verildiği Kurtuluş harbini sıkıştıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cephe savaşlarını küçümser ve "Asıl Savaşımız Cehaletle Savaştır" der.
Alaçam Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmenleri tarafından Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesi, Özel Alaçam Detay Ortaokulu öğrencileri ve Alaçam Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı parodiler ile son buldu.
Konuşmaların ardından, çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.