“alaçamdan” KÖY ÜRÜNLERİ PAZARI AÇILDI.
 
Valimiz Sayın Osman KAYMAK, eşi Emine KAYMAK Hanımefendi, Kaymakamımız Sn. Fikret ZAMAN ve diğer protokol üyeleriyle birlikte, 04.11.2018 Pazar günü saat 10.00’da Alaçam Gökçeboğaz Mahallesi Samsun/Sinop karayolunun 5. km. kurulan “alaçamdan” köy ürünleri pazarının açılışı gerçekleştirildi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla restorasyon çalışmaları tamamlanan, peyzaj ve düzenleme çalışmaları ise Alaçam Belediyesi tarafından yapılan 4500 m2’lik alan üzerinde kurulu Köy Ürünleri Pazarının açılış töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
Törenin açılışı konuşmasını yapan Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR, “Bu pazarda asıl amacımız büyük bir işletme kurarak çok büyük karlar yapmak değil. Amacımız, Gökçeboğaz ve çevredeki bütün mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza köy ürünlerini taze olarak her pazar günü satma imkânı sağlamak. Balından tereyağına, sütünden kaymağına, yer elmasından pirincine kadar birçok ürünü bu tezgâhlarda göreceğiz.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN ise, “Hem dün Lâdik’te açılışını yaptığımız termal oteli, hem de bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz yöresel ürünler pazarını Samsunumuzda gelişme gösteren turizm alanındaki çalışmalara bir hizmet olarak görüyorum. Dışarıdan gelen misafirler genelde o yörede bulunan yerel yiyecek ve giyecekleri arar. Onlara bir sunum yapmak anlamında bu çok yerinde bir adım oldu.” dedi.
Törende bir konuşma yapan Samsun Milletvekili Çiğdem KARAASLAN, kendisinin Alaçam Gökçeboğaz Mahallesi’nden olduğunu ifade ederek, “Ben çocukluğunu buralarda geçiren bir annenin kızıyım. Bütün hayatımız boyunca teyzemin yaptığı incir reçelleri geldi bize, peynirlerini yedik, tereyağlarını yedik. Dolayısıyla milletvekili olduktan sonra da insanın kendi memleketine hizmet götürmesi kadar memnuniyet verici bir şey olamazdı. Eski bir köy konağı ve köy kahvesi olarak değerlendirilmiş bu alan uzun zamandır atıl ve eskimiş bir yapıydı. Ben bu projeyi sadece atıl bir yapının dönüşümü olarak adlandırmıyorum. Bu aynı zamanda memleketimize fayda sağlayacak sosyal bir projedir. Çünkü burada 15 köyümüzden gelen ürünler satılacak. Evinde yaptığı ürünleri nerede değerlendireceğini bilemeyen hanımefendilerin reçeli değer bulacak. Burada çocuklarımız köy ekmeğinin kokusuyla tanışacak, gelip geçerken burada duranlar Alaçam’ı tanıyacak, nerden aldığı sorulduğunda Alaçam’dan diyecek. Bizler bu markayı Ankara’ya götürüp tanıtacağız. Markanın adından, kutusundan, sunumundan, tasarımına kadar her şeyi ince ince düşünülmüş, öylesine hiçbir şey yapılmamış, Gökçeboğaz’a da bu yakışır denilen bir projedir burası.” şeklinde konuştu.
Açılış töreninde yaptığı konuşmasına, projenin fikrini ortaya koyan ve destekleyen Samsun Milletvekili Çiğdem KARAASLAN ile fikir ortaya koyulduktan sonra gerçekleşmesinde katkısı bulunan önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ve Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR’a teşekkür ederek başlayan Valimiz Sayın Osman KAYMAK, “Artık insanlar organik köy ürünlerine yöneliyorlar ve arıyorlar. O anlamda inşallah bu Köy Ürünleri Pazarı Alaçam’ın tanıtılmasına ve ürünlerin değerlendirilmesine çok büyük katkı yapacak. İnşallah hedeflendiği şekilde amacına ulaşacağına inanıyorum.” diye konuştu.
Samsun’un çok büyük potansiyelleri olan bir il olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman KAYMAK, “Tarım potansiyeli, sanayi potansiyeli ve turizm potansiyeli birbirleriyle ilgili olurlarsa daha iyi sonuç alınır. Turizmi geliştirirken tarımla işbirliği içinde olmak durumundayız. İlimizde otel sayısı sürekli artıyor, ilimiz daha çok turist almaya başladı ve bu turistler Samsun’a özgü bir şeyler arıyorlar. Yoldan geçen insanlar buraya uğrayacaklar, burada gördükleri ürünlerle hem Alaçam’ı hem de Samsun’u tanımış olacak, bu güzel tatlarla buluşmuş olacaklar.” dedi.
Ürünlerin üretilmesi ve pazarlanmasının da hukuki bir süreç gerektirdiğini belirten Valimiz Sayın Osman KAYMAK, “İl ve ilçe Tarım Müdürlüklerimizin satış izni vermesi de çok anlamlı. Bu üretilen ürünler sağlık koşullarına uygun, tüketmeye uygun hale getirilmiştir demektir. Üreticiler şüphesiz buna dikkat ediyorlar ama devletin ilgili kurumlarının da buna onay vermiş olması önemlidir.” dedi.
Samsun’da tüm milletvekilleriyle çok güzel bir uyumları olduğunu kaydeden Valimiz Sayın Osman KAYMAK, “Hep şunu söylüyoruz; Samsun’da ortak akıl oluştuğu zaman çok daha güzel işler yapılacaktır. Milletvekilimiz Sayın Çiğdem KARAASLAN’ın öncülüğünde Ankara’da çok güzel ziyaretler yaptık. Bir araya geldiğimizde Samsun’da işlerin çok hızlı çözüldüğüne şahit oluyoruz. Bu birlikteliğimiz devam edecek ve sorunların çözümünde çok yol aldıracaktır.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından “alaçamdan” köy ürünleri pazarının açılışını gerçekleştiren Valimiz Sayın Osman KAYMAK, eşi Emine KAYMAK Hanımefendi, Kaymakamımız Sn. Fikret ZAMAN ve diğer protokol üyeleriyle birlikte pazarda kurulan stantlar gezildi.
Açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI, Vali Yardımcısı Sezgin ÜÇÜNCÜ,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal AĞAOĞLU, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU ve Eşi, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, Bafra Belediye Başkanı Hamit KILIÇ, kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, çok sayıda davetli ve Alaçam halkı katıldı.